Såg en del ölställen när jag cyklade omkring i stan som jag bestämde mig för att prova. Första hade riktigt bra ölutbud och en American Pale Ale som visade sig vara en lokalt producerad öl, smakade som Leffe Blond, jag föredrog deras Anchor Steam Beer och Urquellen.
Nästa ställe hette The Stage Rock Bar och deras jukebox var proppad med bra musik (hårdrock) och folket där var trevliga och pratglada. De hyllade Dimebag med ett flertal posters uppsatta över hela stället. Credz! Pinsamt att det tog mig två timmar innan jag fattade varför de låter jag valde inte spelades… ...man måste ju stoppa in pengar.. Hade missat det ;)
Cyklade till jobbet dagen efter i ett högt tempo för att driva ut spritångorna, tog 19 minuter och då blev jag svettig. Borde gå att cykla snabbare tycker jag. Stefan hade tips på cykelvägar som han ska visa mig snart.
Igår var det Konstens Natt i Helsingfors. Jag hade inget program så jag visste inte var jag skulle gå men pappa tipsade om Hesperiaaparken.
Där såg jag lite Zombies och senare såg jag en till zombie inne på en bar bredvid Tavasta-baren. Fortsatte att vandra runt lite men hittade inget speciellt. Attans att morgontidningen inte hade hittat fram till min dörr för den innehöll programmet. På tal om tidningen, det visade sig att de inte hade mitt lägenhetsnummer och därför kunde de inte leverera tidningen. Tidningsbudet har nämligen inga namn, bara lägenhetsnummer! Ganska coolt iofs, blev bara lite förvånad. Vaknade inatt av att tidningen levererades så nu fungerar det :-|.
Efter lunchen ploppade det första brevet jag fått här i finland ner i brevlådan, ett besked från skatteverket, nu är jag inte längre folkbokförd i sverige! Tufft! Utlandssvensk! Poströstning! Weeee.
Jag kommer komma med en betygsättning av de finska öl som den närmaste matbutiken hade i sitt utbud snart. Riktigt många ölsorter för att vara en butik i storleksordningen “kvartersmataffär”. Jag gillar formatet på flaskorna också.
PS. Ungdomarna här köper inte 6-pack, de köper 12-pack!