vår

2006-05-13 21:59

Tillbaka i Helsinki igen och nu börjar det kännas att våren kommit även hit.

När jag åkte var det fortfarande brunt överallt men nu börjar det bli grönt. Först märkte jag inget för i Berlin var det sommar och hur grönt som helst. Berlin var förövrigt hur fint som helst. Söder gånger 10 har jag redan nämnt för några så det kanske inte är så konstigt att jag gillade det.
Picknick i Kreutzberg-Berlin
Sen var det grymt att få vara med Jessica också.. Vi cyklade nästan varje dag och trots att vi inte stressade ett dugg fick jag se mycket och träffa många trevliga människor. Sjöng till och med Karaoke.. lite iallafall och som väntat lät det förjävligt.. Ice ice baby med Vanilla Ice, min favoritartist ;)

Nu är det bara att bita ihop och dricka espresso, läsa böcker och jobba.

Försökte hitta en frisör idag men jag borde vetat bättre.. Lördag efter 14 verkar det inte finnas några öppna frisörsalonger.. Och igår när jag skulle köpa några öl till en middag hos Filippo så åkte jag på ingen-öl-efter-21-lagen igen. Hellre folköl dygnet runt än starköl mitt på dagen! Oh, vackert. Den meningen blir en ny klassiker.

Den 27:e juli kommer jag till stockholm och den 29:e “firar” jag min 30-årsdag.. Ses då.