Curriculum vitae

Mikael Kihlman

Född i Uppsala 1953, bosatt i Stockholm

 

Separatutställningar:

1981 Galleri Engelbrekt, Örebro
1981 Kramfors, Ludvika, Vilhelmina Kulturnämnder
1983 Medelhavsmuseet Stockholm
1986 -89, -96, Galleri Melnikow Heidelberg, Tyskland
1986 -90 Borlänge Kulturnämnd
1987 -95 Konstfrämjandet Örebro
1989 Norrbottens Museum, Luleå
1990 -2005 Härnösands Konsthall
1990 -94 Grafiska Sällskapet Stockholm
1990 -96 Stefanski Gallerie Frankfurt Tyskland
1994 Galleri Moment, Ängelholm
1994 -96, -2003, -2006, -2011, 2015 Galleri Blå, Gärsnäs
1995 -98 Galleri Fabian, Västerås
1995 Galleri Skånes Konst, Malmö
1996 Grafik i Väst, Göteborg
1996 Konstens Hus, Luleå
1996 Lilla Galleriet, Umeå
1996 Nolhaga Slott, Alingsås
1996 -2000 Galleri Bacchus, Borås
1997 Galleri Bergman, Karlstad
1997 -2005, 2018 Samlargrafik, Vanneberga
1997 Galeria Garbary48, Poznan, Polen
1997 -2012 Nordens Ljus Galleri, Stockholm
1997 Galleri Karneval, Albrunna, Öland
1997 Smålands Konstarkiv, Värnamo
1997 Sollefteå Konstförening
1998 Teatergalleriet, Uppsala
1998 2nd International Triennale of Graphic Arts, Sofia, Bulgarien, Prizewinner exh.
1998 Arvika Konsthall, Arvika
1998 Galleri Johan S., Helsingfors, Finland
1999 Konstsommar. Orangeriet, Linnéträdgården. Uppsala
1999 IV International Graphic Art Biennale, Drypoint, Uzice, Serbien, Prizewinner-exh.
1999 -2004, -2006 Galleri Bergman, Stockholm
2000 Kulturni Centar "Art Klub", Novi Sad, Serbien
2000 Graficki Kolektiv, Belgrad, Serbien
2000 Galleri Johan S. Borgå, Finland
2001 Galleri Udengaard, Malmö
2001 Galleri Thomassen, Göteborg
2002 Residence of the Swedish UN Ambassador (tills. med Gunnar Falk), New York, U.S.A.
2004 Galerii BWA (tills. med Jacek Szewczyk), Kielce, Polen
2004 Rådhuset, Södertälje Konstförening
2004 Galleri Palm, Falsterbo
2005 Atelier Presse Papier, Trois Rivieres, Kanada
2005 Gallery of Contemporary Art (med Jacek Szewczyk), Opole, Polen
2005 Karlskoga Konsthall, Karlskoga
2006 -2012, Bergdala Konstgalleri, Växjö
2006 Galleri Udengaard, Århus, Danmark
2007 Konstlitografiska Museet, Tidaholm
2007 Höörs Konsthall, Höör
2008 Galleri Odvalds, Hemse
2008 Galleri Hörnan, Falun
2009 Höganäs Museum, Höganäs
2009 Hanaholmens Kulturcentrum, Helsingfors, Finland
2010 Holstebro Kunstforening, Jens Nielsen och Olivia Holm Muller Museet, Holstebro, Danmark
2010 Galeria ZPAP “Pod Podloga”, Lublin, Polen
2011 Konst i Karlstad, Karlstad
2011 Sölvesborgs Konsthall, Sölvesborg
2011 "Znaki Czasu", IMPRINT, The Kulisiewicz Centre of Drawings and Graphics, Kalisz, Polen (med Jacek Szewczyk)
2011 Åmåls Konsthall, Åmål
2012 Manière Noire, Berlin, Tyskland
2012 Konsthallen, Enköpings Konstförening (med Örjan Wikström)
2012 Galleria G, Taidegraafikot/Finlands konstgrafiker, Helsingfors, Finland
2013 Grafiska Sällskapet, Stockholm
2013 Edsvik Konsthall Väst, Sollentuna, Stockholm
2014 Kunstverket, Oslo, Norge
2014 Dalarnas Museum, Falun
2014 Galleri Helle Knudsen, Stockholm
2014 Gallery Genesis, Aten, Grekland
2014 Galleri Majnabbe, Göteborg
2015 Marks Konstgille, Kinna
2015 Dalsland Konstmuseum, Åsensbruk
2015 Gallery Neon, The Eugeniusz Geppert Academy of Art and Design, Wroclaw, Polen
2015 Museum of Architecture, Wroclaw, Polen
2015 Spot81, Sydney, Australien
2015 Nan Giese Gallery, Charles Darwin University, Darwin, Australien
2016 Hudiksvalls Konstgille, Hudiksvall
2016 Husby Konsthall, Husby, Stockholm
2016 Vadstena Konstförening, Vadstena
2016 Galleri K, Gävle
2016 Galleri Plan B, Växjö
2017 Orresta Gård, Flen
2018 Konst i Karlstad, Karlstad

Samlingsutställningar:

1978 Uppsala Konsthall, Uppsala
1989 Svensk Grafik Lublin, Polen
1989 IX Grafiktriennalen, Göteborgs Konstmuseum
1990 Konstakademiens Galleri, Wroclaw, Polen
1991 -93, -95 Miniart International Olofström
1991 -93, -96 Miniprint International, Cadaques, Spanien
1992 Polska Institutet, Stockholm
1992 X Grafiktriennalen (inklusive de nordiska länderna), Liljevalchs, Stockholm
1993 Konstmuseet, Wroclaw, Polen
1993 Salong Staden, Kulturhuset, Stockholm
1993 -96 Male Formy Grafiki, Lodz, Polen
1994 Kulturinstitutet, Gdansk, Polen
1994 -97 -2000 British Miniature, England
1994 -97 International Triennal of Grafic Art, Bitola, Macedonien
1994 -97 - 2000, -2003, -2009 Triennial -94, -97, -2000 -2003, -2009 Krakow, Polen
1994 Print Triennial´94 Consumenta´95, Nuremberg, Tyskland
1994 9th International Exhibition of Miniature Art, Toronto, Kanada
1994 The 9th Seoul International Print Biennale, Korea
1995 -96,-97,-98 B.W.A. "Grafika Szwedzka", Nowy Sacz, Stettin, Lodz, Wroclaw, Polen.
1995 -98 1st, 2nd International Triennale of Graphic Arts, Sofia, Bulgarien
1995 -99 11e, 12e Norsk Internasjonal Grafikk Triennale, Fredrikstad, Norge
1995 -97 21th, 22nd International Biennal of Graphic Art, Ljubljana, Slovenien
1995 -96 "Swedish Prints", Ivanofrankousk, Kiev, Ukraina
1996 -98 The 3rd, 4th Sapporo International Print Biennale, Japan
1996 The 3rd Kochi International Triennal Exhibition of Prints, Japan
1996 -99, -2008 Premio Internazionale Biella per L´incisione, Biella Italien
1996 -99 11, 12 Deutsche Internationale Grafik-Triennale, Frechen, Tyskland
1997 V International Art Triennale. Majdanek. Lublin, Polen
1997 Bodens och Kalix Konstgille "5 grafiker"
1997 -99 -2001, 2003, 2005, 2007, 2009 III, IV, V, VI, VII, VIII, IX Graphic Art Biennale, Drypoint, Uzice, Serbien
1997 -2000, -03 Intergrafia-97, -2000, -2003 Katowice, Polen, Sofia, Varna. Bulgarien
1997 International Triennal of Graphics and Posters, "4th Block",Kharkiv Ukraina
1997 -2003 4th, 7th International Biennal of Drawing and Graphic Arts, Györ, Ungern
1998 -2001 3d, 4th International Miniprint Triennial. Lahti. Finland
1998 -2001 International Print Triennial, Kanagawa, Japan
1998 -2002, 2015 Tokyo International Miniprint Triennial, Japan
1998 The 5th Biennial of Graphic Art Beograd, Belgrad, Serbien
1999 Triennial-Rio De Janeiro, Museo de Arte Moderna de Rio de Janeiro, Brasilien
1999 -2001, 8th, 9th International Biennale, Ostrow Wielkopolski, Polen
1999 "Spår av Tid", Centrum Kultury Zydowskiej, Krakow, Polen
2000 "Spår av Tid", Botkyrka Konsthall, Stockholm
2000 "Spår av Tid", Samlargrafik, Kristianstad
2000 Leonardo Sciascia Society, Milano, Italien
2001 "L´Arte e il Torchio" 2nd Intern. Small Engraving Exh. Cremona, Italien
2001 "Contemporary European Prints" Kim Nae Hyun Art Gallery, Korea
2002 "Hand-pulled Prints", Parchman Stremmel Galleries, San Antonio, Texas, U.S.A.
2002 "Spår av Tid ", Galeria ZPAP, Lublin, Polen
2003 "Spår av Tid", Kalmar Museum, Kalmar
2003 "Spår av Tid", Tomarps Kungsgård, Tomarp,
2003 "International Print Biennial Beijing2003", Beijing, Kina
2003 "Spår av Tid" , BWA, Zamek Ksiaz, Walbrzych, Polen
2004 "Open Print", Royal West of England Academy, Bristol, England (invited artist)
2006 "On Paper...On Glass..." Zapodoceska galerie v Pizni, Pilsen, Tjeckien (tills. m. Get-Stankiewicz, Barbara Idzikowska och Jacek Szewczyk)
2007 "European Crossroads", Galerija Vartai, Vilnius, Lithauen (tills. m. Örjan Wikström, Jacek Szewczyk och Chris Nowicki)
2007 The 27th Biennial of Graphic Arts, MGLC, Ljubljana, Slovenien (invited artist)
2007 The 5th International Triennial, Prag, Tjeckien (invited artist)
2007 Guanlan International Print Biennial, A Collection of Prints, Guanlan, Kina
2008 "European Crossroads", Muzeul de Arte, Cluj, Rumänien (tills. m. Örjan Wikström, Jacek Szewczyk och Chris Nowicki)
2008 "European Crossroads", Muzeul de Arte, Brasov, Rumänien (tills. m. Örjan Wikström, Jacek Szewczyk och Chris Nowicki)
2008 IMPRINT2008, Kulisiewicz International Graphic Arts Triennial, Warszawa, Polen (invited artist)
2008 Yunnan International Print Exhibition, Yunnan, Kina
2009 “Den blå timmen – l´heure bleue” (tills. m. Karin Almlöf, Björn Wessman och Örjan Wikström) Kulturens Hus, Luleå
2010 5th International Printmaking Biennial of Douro 2010, Portugal (invited artist)
2010 Grafiktriennal XIV, Konstakademien, Stockholm, Sundsvall, Luleå m.fl.
2011 “Den blå timmen – l´heure bleue”, Ljungbergmuseet, Ljungby
2011 "Spår av Tid/Slady Czasu/Traces of Time", Muzeum Architektury weWroclawiu, Wroclaw, Polen
2011 Biennale Internationale d´Estampe Contemporaine de Trois Rivieres, Kanada
2011 First International Printmaking Triennial of ULUS, Belgrade, Serbien
2012 “Den blå timmen – l´heure bleue”, Sandvikens Konsthall, Sandviken
2012 “Den blå timmen – l´heure bleue”, NP33-Galleri Sander, Norrköping
2013 Tribuna Graphic 2013, Muzeul de Arta, Cluj-Napoca, Rumänien
2014 The Queen Sonja Print Award, Norske Grafikere, Oslo, Norge (nominerad)
2014 Grafiktriennal XV 2014, Uppsala Konstmuseum, Uppsala
2014 The Queen Sonja Print Award, Waldemarsudde, Stockholm
2015 Engraving in Europe, L´Arte e il Torchio, Cremona, Italien (inbjuden)
2015 Diplomatic Art, Timisoara, Romania (inbjuden)
2016 “Den blå timmen – l´heure bleue” (tills. m. Karin Almlöf, Björn Wessman och Örjan Wikström), Smålands Konstarkiv/Vandalorum, Värnamo
2016 “Den blå timmen – l´heure bleue” (tills. m. Karin Almlöf, Björn Wessman och Örjan Wikström), Tomarps Kungsgård, Kvidinge
2016 "La Gravure Suédoise", Pointe & Burin, Foundation Taylor, Paris, Frankrike (invité d´honneur)
2016 Yurinkan in Kiryu City Art Biennale 2016, Kiryu, Japan (inbjuden)
2018 Diplomatic Art, Oravita, Rumänien
2018 Den blå timmen – l´heure bleue” (tills. m. Karin Almlöf, Björn Wessman och Örjan Wikström), Konstnärshuset SKF Projektrum, Stockholm
2018 Mezzot´India, Bihar Museum, Patna, Indien (inbjuden)
2018 Prism Print International,"Prism: Khoros", Clifford Change Gallery, London, England

Stipendier och priser:

1989 -90, -94, -99/2000, 2007/2008, 2014/2015 Bildkonstnärsfondens Arbetsbidrag
1991 Bildkonstnärsfondens projektbidrag
1994 Grand Prix Toronto, Canada.
1995 1:a Pris, Sofia, Bulgarien
1996 Sponsors Prize, Sapporo, Japan
1997 Grand Prix Uzice, Serbien
1999 Distinction medal, Ostrow Wielkopolski. Polen
1999 Honorary mention. International Mini-Print Biennial, Cluj, Rumänien
1999 Honorary Prize, 3rd Egyptian International Print Triennale, Kairo 1999
2000 Honorary mention, VI Bienal Internacional de Grabado Caixanova, Spanien
2001 Equal Prize, Ostrow Wielkopolski, Polen
2001 Honorary mention. International Mini-Print Biennial, Cluj, Rumänien
2002 Sponsors Prize, Montreal International Miniature Print Biennial, Kanada
2002 Prize of the Jury, 2a Muestra Internacional de Miniprint en Rosario 2002, Argentina
2003 Bronze Medal, International Print Biennial, Beijing, Kina
2003 Karlskoga-Nobel Konststipendium 2003
2004 Grand Prix, X Small Graphics Exhibition, Nis, Serbien
2004 Erik Wessel-Fougstedts Stipendium, Grafiska Sällskapet, Stockholm
2004 Best print in Show, Bath Society of Artists, 99th Annual Summer Exhibition, Bath, England
2005 3e Pris, 13th Internatinal Print Biennial, Varna, Bulgarien
2005 Award of Merit. 14th International Print and Drawing Exhibition. Miami. Florida. U.S.A.
2009 Nils G. Stenqvist Minnesfonds hedersstipendium (tillsammans med Karl Haskel)
2012 Svenska Kulturfonden, Finland
2012 Stiftelsen Längmanska Kulturfonden
2012 iaspis - internationellt kulturutbyte
2016 Stipendiestiftelsen för Studier av Japanskt Samhällsliv
2018 Special Award (for remarkable contribution in graphic art) 9th International Triennial of Graphic Art Bitola, R. Macedonia

 

Hedersbetygelser:

2012 Krzyzem Kawalerskim Orderu Zaslugi Rzeczypospolitej Polskiej (Riddarkorset av Polens Förtjänstorden)
2015 Doctor Honoris Causa (Hedersdoktor), The Eugeniusz Geppert Academy of Art and Design, Wroclaw, Polen

 

Representerad:

Statens Konstråd, British Museum, Moderna Museet, Nationalmuseum, Malmö, Norrköping, Vetlanda, Borås, Värmlands Museum, Landsting, Kommuner, Kulturnämnder, m fl. Charles Darwin University Collection, Darwin, Australien
Internationella Grafik-triennalers och Biennalers samlingar i Polen, Japan, Rumänien, England, Bulgarien, Ungern, Canada, USA m.fl.

 

Medlem:

Grafiska Sällskapet
Taidegraafikot (Finlands Konstgrafiker)
Grafik i Väst, Göteborg
KRO

 

Litteratur:

Ur vår tids Grafik 46, Kim Nicklasson, Samlargrafik 1997
Spår av Tid, ( med Jacek Szewczyk, Örjan Wikström, Joanna Helander, Adam Zagajewski, Pawel Huelle och Czeslaw Milosz ), Almlöfs Förlag 2000
Solna Centrum - Novi Sad, (med dikter av Aleksandar Tisma ), Almlöfs Förlag 2003
Den blå timmen - l´heure bleue (med Karin Almlöf, Ludvig Rasmusson, Jacques Werup, Björn Wessman och Örjan Wikström), Almlöfs Förlag 2009
Utsnitt-Otteita-Ausschnitt-Extract (med text av Karl Haskel), Almlöfs Förlag 2012
Mikael Kihlman – Poland (med text av Jacek Szewczyk, Pawel Frackiewicz, Christopher Nowicki och Andrzej Weclawski), D.H.C. Eugeniusz Geppert Academy of Art & Design 2015

 

Internationella Konstmässor:

Stockholm Art Fair, Sverige (Galleri Udengaard), 2001,-02, -03, -04, -05
Konstmässan, Sollentuna, Sverige 2005, -07, -08
Art Copenhagen, Danmark (Galleri Udengaard, Galleri Bruno Dahl) 2002, -03, -04, -05, -06, -07, -08, -10, -11, -12, -13, -14, -15, -16
Art Kunstmesse Herning, Danmark, (Galleri Udengaard, Galleri Bruno Dah) 2002, -03, -04, -05, -06, -07, -08, -09, -10, -11, -12, -13, -14, -15, -16, -17, -18 
Art Århus, Danmark (Galleri Bruno Dahl) 2010, -11
Art Miami, USA, (Galleri Udengaard) 2004, -05
Artexpo New York, (Galleri Udengaard) 2004
Art DC, Washington, U.S.A. 2007
Art Toronto, Canada 2007, -08, -09, -10, -11, -12, -13, -14
Art Santa Fe, U.S.A. 2008
SOFA Chigago, U.S.A. 2008
SOFA New York, U.S.A. 2008, -09
SOFA Santa Fe 2009
AAF-London (Hampstead/Battersea) 2011, -12, -13, -14, -15, -16, -17, -18
AAF-New York, -16
AAF-Stockholm 2012, -13, -15, -16, -17, -18
AAF-Bryssel, Belgien, 2017
AAF-Bristol, 2017
AAF-Amsterdam, 2018
Edinburgh Art Fair, 2017, -18

 

Annat:

Kurator/utställningskommisarie:

Svensk Grafik, "From Tradition to the Future", kurator tillsammans med kulturjournalisten och författaren Karl Haskel, MGLC International Center of Graphic Arts Ljubljana, Slovenia 2004, Grafikens Hus, Mariefred 2005, Kaliningrad State Art Museum, Kaliningrad, Ryssland 2005, Center of Contemporary Art, k:sak, Chisinau, Moldavien 2005, Moderna Museet, Minsk, Vitryssland 2006, Chagallmuseet, Vitebsk, Vitryssland 2007, The National Polotsk Museum of History and Arts, Polotsk, Vitryssland 2007, The Historical and Archeological Museum, Hrodna, Vitryssland 2008. Med stöd av Svenska institutet

"Grafiktriennal XIII", Konstakademien, Stockholm jan-feb 2007 och satelitutställningen, "Samtid Polen", i Galleri Öst,Konstakademien (Malgorzata ETBER Warlikowska, Stanislaw Walicki och Malwina Malgorzata Niespodziewana).

"Ur H.M. Konungens Grafiksamling", kurator tillsammans med Karl Haskel, Grafikens Hus, Mariefred, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011.

"Mr. Simmons många ansikten", Grafikens Hus 2006, Dalarnas Museum 2007, Fridell, Whistler, Meryon, Hayden etc. Tillsammans med Karl Haskel.
"Samtal i ljus och mörker, Pentti Kaskipuro och Axel Fridell - Möte mellan två mästargrafiker", Grafikens Hus 2009, Dalarnas Museum, 2010, Sölvesborgs Konsthall 2010, Pro Artibus, Ekenäs, Finland 2011. Tillsammans med Karl Haskel.

 

Andra kurerade utställningar på Grafikens Hus:

Neringa Zukauskaite, Guntars Sietins, Juri Jakovenko, Get Stankiewicz & Barbara Idzikowska, Malwina Malgorzata Niespodziewana, Vårutställningen -09 (tillsammans med Anders Kruger), Marlene MacCallum, Adam Rish & Garry Shead, Outi Heiskanen & Janne Laine, Maija Albrecht, Majla Zeneli m.fl.

 

Internationell juryverksamhet:

Sophia, Bulgarien, International Biennial of Graphic Arts
Uzice, Serbien/Montenegro, International Drypoint Biennial
Majdanek, Polen, International Print Triennial
Wroclaw, Polen, International Drawing Biennale
Pilsen, Tjeckien., International Drawing Biennale
Kaliningrad, Ryssland, Baltic Graphic Biennial
Biennale Internationale d´estampe contemporaine de Trois Rivieres, Kanada
IMPRINT Kulisiewicz International Graphic Arts Triennial, Warszawa, Polen

 

Styrelseuppdrag:

2003 - , ordförande, Fridellsällskapet
2002 - , styrelsemedlem, Grafikens Hus AB, Mariefred
2009 - , styrelsemedlem, vice ordförande (2011) FfGK (Föreningen för Grafisk Konst), Nationalmuseum, Stockholm
2010 - , heders kommitte´, Imprint, Kulisiewicz International Graphic Arts Triennial, Warszawa, Polen